Astım ve Spor Mümkün mü? – Spor ve Egzersiz

Astımlı birinin yapabileceği tüm fiziki eylemler büyük bir hüsranla sonuçlanabilir, spor ve egzersiz yapılmayan bir hayat ise başlı başına hantallığa yol açabilir; o zaman arayı nasıl bulacağız? Astım ve Spor Mümkün mü? Gelin ve sağlıklı yaşam için astımı bahane etmeyin.

Astım Gölgesinde Spor ve Egzersiz Mümkün mü?

Astıma sebep olan bir çok şeyi para verip alıyoruz, misal gıda katkı maddesi içeren gıdalar. Bunları tüketen çocuklar hem hiper aktivite mağduru hem astım tanılı olabiliyorlar, birbirini körelten iki özellik. Peki, astım gölgesinde spor ve egzersiz yapmak mümkün mü? Mümkünse nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Astımsanız ve spor yapmaya kalkarsanız başınıza gelecek şeyler astım semptomları olacaktır; hırıltılı soluk, nefes darlığı, göğüste baskı ve kronik öksürük. Astımlı bir kişinin spor yapmaması esasında spor yapmasından daha zararlıdır, zira sağlık için spor hayati öneme sahip, şu halde bilinmesi gereken astımı tetiklemeden nasıl spor yapılacağıdır.

Spor Yapmak Astımı Nasıl Tetikler?

Evet, spor yapmak astımı tetikler ama nasıl yapılacağını bilmezseniz.

Normalde burundan nefes alır, ağızdan veririz; bize yıllardır öğretilen budur, peki niye?
Burundan alınan nefes ilk olarak süzülür ve nispeten temizlenir, burundan ciğerlere kadar olan yolda ısınır ve nemlenir; nihayetinde akciğerlerde bir tepkimeye neden olmadan solunum yapabiliriz, astım hastaları dahil.

Spor yapmaya başladığımız zaman olağan üstü miktarda oksijene ihtiyaç duyarız, burundan alabileceğimizden daha fazla hava alma gereksinimi doğuran bu yeni durum karşısında ağzımızdan da nefes alırız. Ağızdan alınan hava buruna oranla daha soğuk, kuru ve kirlidir. Bu durumda akciğerlerin tepki göstermesine sebep olur, astım varsa tetiklenir ve hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı, göğüs kafesinde baskı ve nihayetinde kronik öksürük başlar.

Astımlı Birinin Spor Yapması Gerekir mi?

Bu sorunun yani astımlı birinin spor yapması gerekir mi, ilk olarak sağlık durumunuza bağlıdır. Yani çok ekstrem bir vaziyette iseniz tabii olarak bunu doktora danışmanız gereklidir. Lakin spor dediğimiz şey illaki maraton koşmak değildir, oturduğunuz yerden kalkmanız bile şartlara göre egzersiz sayılabilir.

 • Solunum kaslarını güçlendirir.
 • Kilonun korunmasına yardımcı olur.
 • Psikolojik faydalar sağlar.
 • Kalp hastalığı riskini azaltır.

Her Egzersiz Astımı Tetikler mi?

Astımın doğası gereği bazı sporlar semptomları tetikleme konusunda daha agresif olurken bazı spor türleri daha pasif olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gibi astımı tetikleyen öncelikli mevzu burundan alınan havanın yetersiz kalması sonucu ağızdan nefes almaya başlamamız ve sonucunda soğuk, kuru ve kirli havanın ciğerlere ulaşmasıdır. Bu sebeple kirli, kuru ve soğuk bir ortamda yapılacak sporların temiz, nemli ve ılık ortamda yapılacak sporlara göre daha yüksek ihtimalle astım tetiklemesi mümkündür.

Astım Dostu Sporlar – Egzersizler

Bu konuda en çok verilen örnek yüzmektir, zira sıcak ve nemli bir ortamda ve nispeten daha temiz havada yüzülür. (Havuz kimyasallarına dikkat ediniz). Açık havada ve doğal sularda yüzülürse astım tetiklenme ihtimali daha az olacaktır. Zira su havadaki toz zerrelerini yakalar ve nispeten temiz bir hava sağlar.

Yüzmenin yanı sıra temiz bir çevrede yapılacak sakin bir bisiklet sürüşü, doğa yürüyüşü gibi aktivitelerde astım tetiklemeden yapılabilecek sporlar arasındadır.

Takım oyunlarında da yukarıda yer alan kurala dikkat etmelisiniz; temiz, ılık ve nemli bir hava gerekiyor.

Astım Düşmanı Sporlar

Bolca kirin, kuru ve soğuk havanın olduğu her spor astım düşmanı sporlar arasına girer. Örneğin toprak sahada yapılacak bir futbol maçı ya da şehir merkezinde ki kir içerisinde bisiklet binmek, soğuk havada koşmak ve aklınıza gelebilecek diğer spor dalları.

Yüzme sporuna burada bir daha değineceğim, havuz kimyasalları sebebiyle astım krizi yaşayabilirsiniz. Her ne kadar astım dostu bir etkinlik olsa da doğru yer ve zamanda yapılmadığında düşmanı olarak davranacaktır.

Unutulmaması gereken şey temiz, nemli ve ılık bir nefesi akciğerlerinize göndermeniz gerektiğidir.

Astımla Spor Nasıl Yapılmalı?

İsten astım dostu bir alanda, astım dostu bir spor icra edin ister düşmanı, her zaman uymanız gerek bazı kurallar vardır. Bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir sporu rahatlıkla yapabilir, krizlerde boğulmadan yaşayabilirsiniz.

 • İnhaler her zaman yanınızda ve ulaşılabilir olmalı. Evet, astım varsa inhalerde olmalı. Astımı evde bırakıp çıkamıyorsanız, inhaleride sürekli olarak yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Hele ki spor yapıyorsanız bu bir mecburiyetten ötedir.
 • Astımınızı sürekli izleyin. İlk defa yaşadığınız bir şey olsa dahi, her hangi tuhaflığa karşı temkinli olun. Her şeyden öte doktorunuzun spora karşı bir uyarısı varsa uyun.
 • Astım tedavinizi göz ardı etmeyin. Spor yapmak sizin için olağanın dışına çıkmaktır, bu durumda doktorunuz önlem olarak egzersiz öncesinde ve esnasında da inhaler kullanmanızı tavsiye edebilir.
 • Isınma ve Soğuma. Sadece astımlı olduğunuz için değil, sağlıklı bir egzersiz için ısınma ve soğuma mühimdir. Tabii astım sahipleri semptomları tetikleyebilecek ani hareketlerden kaçınmak için ısınma ve soğuma hareketlerine daha çok dikkat etmelidir.
 • Tetikleyicilerden kaçının. Astımınızı tanıyın ve tetikleyen unsurlardan uzaklaşın. Örneğin hava olağan üstü kirliyle sporunuzu kapalı ortamda yapın ya da maske kullanın. Polen zamanında doğaya çıkmayın.
 • Semptom gelişirse durun. Ne olursa olsun, en ufak bir belirtide spor yapmayı bırakın ve inhaler kullanın. Belirtiler hafifler ve geçerse spor yapmaya devam edebilirsiniz.
 • Semptomlar geçmez ve kötüleşirse tıbbi yardım isteyin. Aşağıda yer alanlardan her hangi biri gerçekleşirse de hemen tıbbi yardım isteyin.
  • Nefes alırken ve verirken hırıltı.
  • Sürekli hale gelen öksürük.
  • Nefes darlığı.
  • Tam cümlelerle konuşma güçlüğü.
  • Solgun bir hale geçmek.
  • Endişenin düşüncelere hakim olması.
  • Dudaklarda morarma.
  • Tırnaklarda morarma.

Spor yapmak herkes için olduğu kadar astım hastaları içinde önemlidir ama hiç bir şey sağlıktan önce gelmez. Sağlıklı olmak için spor yaparken sağlığınızdan olmayın. Her zaman doktorunuzun tavsiye ve uyarılarına uyun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.