Hiper Aktivite Yapan Katkılar

Hiper aktiviteye sebep olan katkılar başlığı biraz anormal gelmiş olabilir, zira bu konuda yazılan yazıların ekseriyeti Hiper Aktivite Yapan Besinler şeklinde. Unutulan kısım sebebin besinler değil, besin diye yedirilenlerin muhteviyatındaki katkılar olduğudur.

Hiper Aktivite Yapan Katkı Maddeleri – DEHB

Hiper Aktvite Yapan Katkı Maddeleri
Hiper Aktvite Yapan Katkı Maddeleri

Vaktim olsaydı öncesinde Dikkat Eksikliği ve Hiper Aktive Bozukluğu Nedir başlığında bir yazı yazıp, sonra bu konuya değinmek isterdim ama önceliğimi katkı maddelerine yöneltmek istiyorum. İlgili yazıyı yazdığımda zaten buradan linkini eklemiş olurum. Şimdi hiper aktivite kısmı ile katkı maddelerine değinerek daha hızlı önlem alınmasına yardımcı olmak istiyorum.

Dikkat Eksikliği ve Hiper Aktivite Bozukluğuna sahip bireylerin sayısı her geçen gün artıyor ve bu konuda şöyle bir normalleştirme çabası görüyorum; çağın hastalığı bu yapacak bir şey yok deniliyor. Dediğim gibi bu DEHB hakkında yapılan bir normalleştirme çabasıdır, zira normal bir durum olmadığı anlaşılırsa insanlar işin arkasını araştırmaya başlar ve bu pek istendik bir durum değil. Zira gıda sanayisi bilimin perde arkasında gezinip bizleri seyreltmenin ve bu süreçte zenginleşmenin peşinde.

DEHB normal bir durum değildir, bir şeylerin sonucudur ve bu bir şeyler çoğunlukla kimyasallar kirlenmedir. Gıdalara yaşatılan kimyasal kirlenme katkı maddeleridir, bize bu gıdaların yedirilmesi ise gıda terörü.

Katkı maddelerinin amacı sadece üreticileri korumak ve zengin etmektir, bunu asla unutmayın. Hiç bir katkı maddesi tüketicinin sağlığı için üretilmez ve üretimde kullanılmaz; zaten insanların faydasına olan bir katkı maddesi yani kimyasal yoktur.

Bu yazımda hiper aktiviteye sebep olan katkı maddelerini yavaş yavaş ama istikrarlı bir şekilde sizlerle paylaşmaya çalışacağım, bu sayede umarım ki bilinçli tüketici moduna geçiş yapma hızınızı olumlu şekilde etkilerim. Katkı maddelerini listelerken E101 gibi kodunu ve genel kullanımda olan adını verip, kısaca değineceğim. Katkı maddesi hakkında detaylı bir inceleme yaparsam, o kısma ekleme yapar ve gerekli yönlendirmeyi sağlarım.

Hiper Aktiviteye Sebep Olan Gıdalar Saçmalığı

Akla karayı ayırmak gerekir, sapla samanı da…
Bazı diploma sahipleri çıkıp bu konuda konuşuyorlar, yok şu gıda şuna sebep olur şu gıda buna sebep olur.
Bunları söylemeye dilleri varıyor ve cesaret edebiliyorlar ama kolay kolay kimse şu katkı maddesi şuna sebep olur diyemiyor.

Bir velim beni maden suyu içerken uyardı, hocam maden suyu benim çocukta uykusuzluğa, zıpırlığa sebep oluyor; sizde içmeyin bence dedi. İlk sorum çocuğun halen içip, içmediği oldu. İçiyormuş, yoksa marketi dağıtırmış alamadan çıkmazmış…
Neyse, bu konu ayrı bir şey, hangi maden suyunu içtiğini sordum. Bilindik bir markanın elmalı maden suyunu çok severmiş, gittim baktım marketten; içinde bir ton katkı maddesi var. Yani maden suyu değil, içeriğindeki kimyasallar çocuğu coşturuyor ama veli için suç maden suyunda…
Diplomalı askerlerde bu şekilde çalışıyor, gerçek suçluyu saklıyor ama günah keçisi göstermekten de kaçınmıyorlar.

Bu arada benim içtiğim maden suyu sade, çocuğumda içer aynısını ve zıpırlığı içmediği zamanlardan kalma 🙂

Hiper Aktivite Yapan Kimyasal Katkılar
Hiper Aktivite Yapan Kimyasal Katkılar

Epilepsi, Otizm, DEHB ve benzeri farklılıklar hakkında konuşan uzmanların çoğu bazı şeyleri suçlar ama gerçekleri söyleyemez. Hepsi yanlış konuşuyor diyemem ama çoğunluğu eksik konuşuyor. Kimisi ise ne bildiğini bilmiyor.

Geçenlerde bir belgeselde doğal (!) meyve suyu yapım sürecini gösteriyorlardı, anlatan kişi çok büyük miktarlarda üretim yapıldığını, bu sebeple meyvelerin kabuklarını soymak gibi bir işe girişemeyeceklerini övünerek anlatıyordu. Meyveler kabuğuyla, sapıyla topluca ezilip suyu çıkartılıyor ve dinlenme tanklarında bekletilip, çöken kısımlar ayrıştırılıyor ve sonrasında paketleniyordu. Gösterilen kısım masum değil mi? Peki kabukların içerdiği böcek ilaçları ve diğer kimyasalları ayırma işlemi var mı, yok!

Ayrıca tır dorselerinde taşınan bu meyveler açık havada seyahat ediyor, basit bir yıkma ile sadece toz toprak gibi görünür istenmediklerinden temizleniyorlar. Pastörize edildiği halde içlerinde halen ısıya ve basınca dayanıklı mantarlar bulunabilir. Ve daha bir sürü şey sayabilirim ama devam etmeyeceğim.

Hadi buraya kadar her bir adım makul diyelim, bu meyve suları nasıl paketleniyor? İçinde antimon bulunan plastik kaplara. Kopenhag üniversitesinin yaptığı bir araştırmada, Avrupa’da doğal meyve suyu diye satılan 42 meyve suyunu analiz ediyor ve 16 tanesinde antimona rastlıyor. Ağır kanserojen bu malzeme plastik şişelerden geçmiş.

Yukarıda anlatılan her bir bilgiyi doğrulamak sizin elinizde, en ufak bir yanlış varsa söyleyin. Buna rağmen bilimin perde arkasında gezinen diplomalı askerler suçun nerede olduğunu söylerken laf oyunlarına dalıyorlar; meyve suları hiper aktivite yaparmış… Hadi oradan, sen doğal bir portakalı kendin alıp, soyup sıkarsan hiç bir şey olmaz!

Hiper Aktiviteye Sebep Katkı Maddeleri – Kimyasallar

Aşağıda yer alan kimyasallar gıda katkı maddesi adı altında masumlaştırılarak vücutlarımıza zerk edilmektedir. Bu konuda önlem almak ya da almamak tamamen sizin kendi inisiyatifinizde olup, ben sadece bilgilendirme yapmaktayım.

Hiper Aktivite Yapan Katkıları imkan buldukça eklemek suretiyle yazımızı geliştireceğim için, imkan buldukça okumanız faydanıza olacaktır.

E102 Tartrazin (Tartazine) Kimyasalı – Sarı Gıda Boyası

E102 kodlu bu kimyasal katkı denetimsiz olarak satılmaktadır, her hangi biri alıp rahatça kullanabilir.

Tamamen sentetik yani yapay bir kimyasal olup sebep olduğu sağlık sorunları sebebiyle Norveç’te kullanımı yasaklanmıştır. Aromalı gazlı içecekler (Maden suları, şerbetler ve gazozlar gibi) tutun pastalara ya da bezelye konservesinden sakıza kadar bir çok gıdaya katkılanır. Benzoatlarla birlikte kullanılması durumunda hiper aktiviteye sebebiyet verir, IQ düşüşüne sebep olur. Türkiye’de organik gıdalar haricinde kullanımı serbesttir.

Rengini özellikle belirtmek ve göstermek istedim, ayrıca ne kadar kolay temin edilebildiğini görün. Belki de tanıdık mahalle pastaneniz dahi kullanıyordur bu kimyasalı.

E104 Kunolin Sarısı – Quinoline Yellow WS – Sarı Gıda Boyası

E102 gibi Google aramasında hemen alış veriş linklerini bulamadığım bir diğer sarı gıda boyası E104 Kunolin Sarısıdır. Yine gıdalarımızda katkı maddesi adı altında kullanılan bir diğer yüksek zararlı kimyasal olan Kunolin Sarısı gazlı içeceklerde, dondurmalarda, reçellerde ve benzeri gıdalarda renk verici olarak kullanılır. Türkiye’de kullanımı serbesttir ama EFSA ve FSA gibi kuruluşlar yasaklanmasını önermektedir.

Çocuklarda hiper aktiviteye ve iq geriliğine yol açtığı gibi, astım ve göz kusurlarına da sebep olmaktadır. Bunların yanı sıra uykusuzluk, kanser, alerjiler ve iltihaplara sebep olduğu rapor edilmiştir. Ayrıca E951 (aspartam bir çeşit kimyasal) katkı maddesi ile birlikte kullanıldığında sinir hücrelerini tahrip etmektedir.

E102 ve E104 gibi gıda boyaları açıkça göstermektedir ki canlı renklere sahip işlenmiş yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız, doğal olmayan bu renklerin oluşmasını sağlayan kimyasallar hem bizler hem de çocuklar için çok zararlı ve geri dönüşü zor. Zira hiper aktivite gibi durum geçici olsa dahi, yaşandığı süre boyunca çocuğun gelişiminin geri kalmasına sebep olacaktır.

E107 Sarı 2G – Sunset Yellow 2G – Sarı Gıda Boyası

AB, ABD ve Japonya’da yasaklanmış bir madde olan E107 Sarı 2G yine gıdaların rengini canlandırmak için kullanılan bir kimyasaldır. Zararları arasında alerjiler, hiper aktivite, uykusuzluj, egzama ve astım gibi sonuçlar yer alır. Türkiye’de kullanımına izin verilmiyor olsa da dikkate alınması gereken bir katkı maddesidir. Zira etrafımızda yer alan ülkelerden yurda sokulma ihtimali yüksektir; Suriye, Irak, İran ve Ermenistan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.